Wyniki

Znaleziono 45 wyników wyszukiwania hasła: rozwój

Hilal Abacı (2021/2, Miscellanea, s. 279)

Wpływ projektów dofinsowanych przez UE na rozbudowę potencjału instytucjonalnego i rozwój regionalny w Turcji (przypadek regionu tr82 według NUTS-2)

Korzystając od 1963 r. z pomocy finansowej Unii Europejskiej, Turcja otrzymała w latach 2014–2020 wsparcie finansowe w ramach programu pomocy przedakcesyjnej (IPAT), przeznaczone dla krajów kandydujących do wejścia do Unii oraz potencjalnych kandydatów. Do 2016 r. zrealizowanych zostało w Turcji 3687 projektów korzystających z dofinansowania UE, uruchamianych za pośrednictwem Centralnego (...)


Jagoda Kaszowska-Mojsa (2021/2, Artykuły, s. 224)

Strategie innowacyjne polskich przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego w przebiegu cyklu koniunkturalnego

W artykule przeanalizowano zróżnicowanie aktywności innowacyjnej i strategii innowacyjnych polskich przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego w okresach ekspansji gospodarczej (2004–2008 i 2013–2014) oraz spowolnienia polskiej gospodarki (2009–2013). W badaniu wykorzystano dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny, gromadzone według kwestionariusza stosowanego w programie badań (...)


Sebastian Stępień, Jan Polcyn, Michał Borychowski (2021/1, Artykuły, s. 56)

Determinanty zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce

Dyskusja nad zrównoważonym rozwojem drobnotowarowych gospodarstw rolnych wynika ze znaczenia zarówno samej koncepcji zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego w odniesieniu do rolnictwa, jak i dużej roli małych rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. We wskazanym obszarze istnieje niewątpliwa luka badawcza w zakresie przekrojowych badań dotyczących małych gospodarstw rolnych. Analizę (...)


Łukasz Hardt (2020/2, Artykuły, s. 253)

Utylitaryzm, deontologia i etyka cnót: zbieżne czy przeciwstawne fundamenty etyczne ekonomii?

Ekonomia neoklasyczna oparta jest na klasycznym utylitaryzmie – o wartości czynu (również dotyczącego konsumpcji dóbr) decyduje uzyskiwana z niego użyteczność. Z powodu wyboru tego fundamentu etycznego ekonomia jest często krytykowana. Głosy krytyki płyną m.in. od tych badaczy, którzy preferują etykę cnót. Twierdzą oni, że rynek działa na podstawie instrumentalnej racjonalności i (...)


Jerzy Hausner (2020/2, Artykuły, s. 171)

Ekonomia i społeczne imaginarium

Stare teorie i idee gospodarcze nie pasują do nowej rzeczywistości. Na ich podstawie nie można kształtować odpowiedniej polityki gospodarczej. Współcześnie zawodzi model gospodarowania, w którym efektywność tak góruje nad produktywnością, że ją osłabia i ruguje. Trzeba w ekonomii odbudować i ożywić tradycję jej zakorzenienia w filozofii moralnej. Ekonomia nie może koncentrować uwagi tylko (...)


Józef Orczyk (2020/1, Artykuły, s. 35)

Wymiar regionalny w koncepcjach polityki społecznej

Artykuł zawiera rozważania i propozycje autora dotyczące wymiaru regionalnego polityki społecznej. Ten aspekt polityki społecznej nie cieszy się jak dotąd dużym zainteresowaniem. Zakres regionalizmu i jego formy są powiązane z dominującą w danym państwie doktryną społeczną. Wyraża się to w relacji dochodów własnych samorządów terytorialnych do dochodów budżetu państwa oraz w swobodzie (...)


Eliza Przeździecka, Rumiana Górska, Andżelika Kuźnar, Jerzy Menkes (2019/6, Artykuły, s. 701)

Efekty umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią dla gospodarki polski

Artykuł analizuje wpływ umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią na gospodarkę Polski. Autorzy badają wpływ obustronnej eliminacji ceł na gospodarkę za pomocą modelu równowagi ogólnej i bazy danych GTAP. Wpływ obustronnego zniesienia ceł na PKB, produkcję, handel zagraniczny i dobrobyt społeczny w Polsce jest analizowany i porównywany z innymi krajami i regionami. Zgodnie w (...)


Yulia Slobodyanik, Lyudmyla Chyzhevska (2019/4, Miscellanea, s. 472)

The Contribution of Supreme Audit Institutions to Good Governance and Sustainable Development: the Case of Ukraine

Skuteczna, odpowiedzialna i przejrzysta kontrola finansowa rządu odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Najwyższe organy kontroli mogą zwiększyć odpowiedzialność administracji państwowej wobec społeczeństwa za wykorzystywane zasoby i wyniki działalności. Wzmocnienie zdolności najwyższych organów audytu, wymiana doświadczeń i współpraca międzynarodowa przyczynią się (...)


Tadeusz Truskolaski, Kamil Waligóra (2019/4, Artykuły, s. 452)

The Role of the Białystok Science and Technology Park in Implementing the Smart City Concept

Artykuł zawiera krytyczną analizę modelu Triple Helix, prowadzoną zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej – w kontekście doświadczeń związanych z funkcjonowaniem Białostockiego Parku Naukowo-Technicznego. Autorzy uważają, że model Triple Helix powinien być dostosowany do warunków lokalnych. Jego wdrożenie wymaga modyfikacji uwzględniających stan bieżący i kluczowe cele, które mają (...)


Stanisław Czaja, Krzysztof Malaga (2019/3, Laureaci Nagrody Nobla, s. 355)

William Dawbney Nordhaus i Paul Michael Romer – laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2018 r.

Nagroda Akademii Królewskiej w Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii jest wyrazem najwyższego szacunku dla najwybitniejszych ekonomistów na świecie. W artykule przedstawiono życiorys naukowy i wybrane elementy dorobku nowych laureatów tej nagrody, którymi w 2018 r. zostali dwaj ekonomiści amerykańscy: William Dawbney Nordhaus i Paul Michael Romer. Skoncentrowano się przede (...)


Li Sheng, Tao Li, Jie Gao (2019/2, Miscellanea, s. 243)

Effects of Foreign Capital on Tourism: Evidence from Macao and Hong Kong

Chociaż większość ekonomistów broni tezy o pozytywnym wpływie inwestycji zagranicznych na rozwój turystyki, wiele prac z zakresu geografii turystyki przedstawia różne poglądy na temat wpływu inwestycji zagranicznych na gospodarkę krajów docelowych. Za pomocą prostego modelu analitycznego autorzy pokazują, że efekty międzynarodowej mobilności kapitału zależą w dużym stopniu od rozmiarów i (...)


Andrzej Czyżewski, Ryszard Kata, Anna Matuszczak (2019/1, Artykuły, s. 45)

Wpływ krajowych i unijnych wydatków budżetowych na alokację czynników produkcji w polskim rolnictwie

Wydatki budżetowe są głównym instrumentem realizacji funkcji alokacyjnej finansów publicznych w odniesieniu do rolnictwa i rozwoju wsi, gdyż oddziałują na zasoby rolnictwa i procesy społeczno-gospodarcze zachodzące na wsi. Celem artykułu było określenie wpływu wydatków budżetowych na alokację czynników produkcji, tj. ziemi, pracy i kapitału w polskim rolnictwie w latach 1995–2016. W (...)


Viktor Ievdokymov, Oksana Oliinyk, Valentyna Ksendzuk, Larysa Sergiienko (2018/3, Miscellanea, s. 347)

Circular Economy as an Alternative Environment Oriented Economic Concept for Ukraine

Procesy globalizacji i integracja europejska Ukrainy wymagają uwzględnienia złożonego zestawu norm międzynarodowych w rozwoju polityki państwa. Priorytetowym kierunkiem działalności organizacji międzynarodowych w sferze gospodarki jest rozwój zrównoważony. W celu zapewnienia takiego rozwoju konieczne jest wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym („circular economy”). Polityka państwa w (...)


Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2017/6, Artykuły, s. 675) OPEN ACCESS

Nowe uwarunkowania ekonomiczne wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej

Celem artykułu jest ocena ewolucji wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej w kontekście paradygmatów industrialnego i trwale równoważonego rozwoju jako opcji alternatywnych, które są odzwierciedleniem neoliberalnego vs instytucjonalnego modelu gospodarki. Autorzy próbują ocenić różne instrumenty tej polityki w następujących obszarach: 1) uzasadnienie wsparcia finansowego dla (...)


Andrzej Cieślik, Jan Michałek (2017/5, Artykuły, s. 489) OPEN ACCESS

Innovations and Export Performance of New EU Member States

Artykuł analizuje zależność pomiędzy różnymi formami innowacji a eksportem krajów Europy Środkowo-Wschodniej należących do Unii Europejskiej. Analiza nawiązuje do modelu handlu międzynarodowego, który podkreśla znaczenie wydajności dla przedsiębiorstw wchodzących na rynki eksportowe. Autorzy traktują innowacje jako kluczowy czynnik określający poziom wydajności w przedsiębiorstwach i jej (...)


Jakub Sukiennik, Zbigniew Dokurno, Bogusław Fiedor (2017/2, Artykuły, s. 121) OPEN ACCESS

System instytucjonalnej równowagi a proces zmian instytucjonalnych z perspektywy zrównoważonego rozwoju

Narzędzia analityczne, którymi dysponują nauki społeczne, w tym ekonomia, są dobrze dopasowane do analizy statycznych sytuacji, lecz nie w pełni odzwierciedlają i nie pozwalają zrozumieć niektórych procesów zmieniającego się świata. Autorzy próbują wskazać narzędzia pozwalające analizować proces zmian instytucjonalnych. Artykuł zawiera przegląd najnowszych badań dotyczących znaczenia (...)


Piotr Raźniak, Sławomir Dorocki, Anna Winiarczyk-Raźniak, Monika Płaziak, Anna I. Szymańska (2017/1, Miscellanea, s. 67)

Zmiany pozycji ekonomicznej miast Europy Środkowo-Wschodniej w przypadku kryzysu dominującego sektora

Wielkie korporacje są ważnym tematem w analizach funkcji kontroli i zarządzania w światowych systemach miast. Jest to jedna z ważnych koncepcji pozwalających zrozumieć rolę miast w procesie globalizacji. Szczególną rolę w procesie kontroli i zarządzania miasta odgrywa lokalizacja siedzib zarządów największych firm. W badaniu opisanym w artykule autorzy analizują zmiany pozycji ekonomicznej (...)


Adam Karbowski (2017/1, Artykuły, s. 30) OPEN ACCESS

Instytucjonalne fundamenty rozwoju podsystemów wiedzy w Europie Środkowej i Wschodniej

Podsystem wiedzy obejmujący innowacje, badania naukowe oraz kształcenie jest jednym z kluczowych obszarów instytucjonalnych, które współtworzą każdą gospodarkę narodową. W ostatnich 15 latach podsystemy wiedzy uległy głębokiej transformacji i stały się głównymi motorami konkurencyjności gałęzi przemysłowych, wzrostu oraz rozwoju gospodarczego w zglobalizowanym świecie. Niniejszy artykuł (...)


Dagmara K. Zuzek, Bartosz Mickiewicz (2016/6, Miscellanea, s. 893) OPEN ACCESS

Zrównoważony rozwój – wyzwaniem dla procesów logistycznych w nowoczesnych przedsiębiorstwach

Dążenie do zrównoważonego podejścia w rozwiązaniach logistycznych wymaga wielu wyzwań i współpracy pomiędzy wszystkimi elementami tego procesu, gdyż wymaga pogodzenia wielu ekonomicznych, społecznych i ekologicznych celów. W artykule przedstawiono ogólne założenia idei zrównoważonego rozwoju odniesionego do działalności logistycznej przedsiębiorstw. Wskazano także elementy technologii (...)


Zbigniew Matkowski, Mariusz Próchniak, Ryszard Rapacki (2016/6, Artykuły, s. 853) OPEN ACCESS

Real Income Convergence between Central Eastern and Western Europe: Past, Present, and Prospects

Artykuł przedstawia analizę realnej konwergencji dochodowej pomiędzy 11 krajami Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) będącymi członkami Unii Europejskiej (UE11) a 15 krajami Europy Zachodniej (UE15) w okresie 1993–2015. Ewolucja luki dochodowej między tymi dwiema grupami krajów w kategoriach PKB per capita wg PSN ujawnia wyraźną tendencję do konwergencji w przekroju badanego okresu, co (...)


Jerzy Osiatyński (2016/3, Artykuły, s. 293)

Quo vadis euro – Unio? Perspektywa ekonomii postkeynesowskiej

Strategia przyjęta przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy po wybuchu globalnego kryzysu ma na celu stworzenie nowych, trwałych fundamentów wzrostu gospodarczego dla krajów członkowskich strefy euro i całej Unii Europejskiej, przy pełnym zatrudnieniu i dynamice produkcji odpowiadającej produktowi potencjalnemu. U podstaw tej strategii leży (...)


Wiktor Rutkowski (2016/2, Artykuły, s. 161)

Nierówności ekonomiczne a rozwój gospodarczy i dobrobyt społeczny

Artykuł jest głosem w dyskusji na temat wpływu nierówności ekonomicznych na rozwój gospodarczy i dobrobyt społeczny. Rosnące nierówności w podziale dochodów i majątków osiągnęły bowiem w wielu krajach, w tym należących do najbardziej rozwiniętych, poziom trudny do wyjaśnienia za pomocą tradycyjnych koncepcji ekonomii, jak również do zaakceptowania z aksjologicznego punktu widzenia. Autor (...)


Elżbieta Wojnicka-Sycz (2016/1, Artykuły, s. 85)

Innowacyjność jako czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego w Polsce – próba weryfikacji empirycznej

Innowacyjność, odzwierciedlona m.in. w całkowitej produktywności czynników wytwórczych, stanowi obecnie kluczowy czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego oraz ważną determinantę konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarek. W pierwszej części artykułu pokazano znaczenie innowacyjności jako czynnika wzrostu w teorii ekonomii i w badaniach empirycznych. W drugiej części artykułu przedstawiono (...)


Bogusław Fiedor, Bartosz Scheuer, Zbigniew Dokurno (2016/1, Artykuły, s. 11) OPEN ACCESS

Paradygmat zrównoważonego rozwoju a współczesna makroekonomia – ujęcie epistemologiczne

W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim zakresie możliwe jest włączenie do współczesnej ortodoksyjnej makroekonomii paradygmatu zrównoważonego (trwałego) rozwoju. Inaczej jest to pytanie, czy możliwa jest inkorporacja ekonomii ekologicznej i/lub ekonomii trwałości, opartych właśnie na tym paradygmacie, do makroekonomii głównego nurtu. Rozważania autorów prowadzone są (...)


Waldemar Aspadarec (2015/6, Miscellanea, s. 892)

Fundusze hedgingowe – definicja i tendencje rozwoju

Artykuł przedstawia rozwój funduszy hedge na świecie w ostatnich 18 latach ze szczególnym uwzględnieniem okresu po wybuchu globalnego kryzysu finansowego. W pierwszej części autor omawia kontrowersje wokół defi niowania funduszy hedge i proponuje własną defi nicję. W następnych częściach opisano rozwój tego segmentu rynku finansowego, głównie przez pryzmat liczby funduszy hedge, wartości (...)


Jakub Krawczyk, Szymon Filipczak (2015/6, Miscellanea, s. 878)

Rozwój finansowania typu private equity w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Artykuł opisuje rozwój finansowania typu private equity w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich 10 lat. W pierwszej części artykułu autorzy omawiają główne determinanty rozwoju rynku PE, takie jak wielkość i dynamika krajowej gospodarki, stopień rozwoju lokalnego rynku kapitałowego, regulacje prawne (zwłaszcza w zakresie inwestycji zagranicznych), system (...)


Józef Orczyk (2015/5, Recenzje i omówienia, s. 723)

Bartosz Pieliński, Między Japonią a Singapurem. Rozwój polityki społecznej w Azji Wschodniej


Ilhan Ozturk, Ali Acaravci, Seyfettin Artan (2015/2, Artykuły, s. 189)

The Casual Relationship Between Knowledge Spillovers and Economic Growth: The Turkish Case

Artykuł analizuje determinanty międzynarodowych przepływów wiedzy za pośrednictwem importu dóbr inwestycyjnych i bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz ich wpływ na wzrost gospodarczy na przykładzie Turcji. W tym celu zbadane zostały krótkoi długookresowe zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy transferami wiedzy i głównymi wskaźnikami makroekonomicznymi opisującymi rozwój gospodarki (...)


Wiesława Lizińska, Renata Marks-Bielska (2014/5, Artykuły, s. 707)

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych a rozwój gospodarczy Polski

W związku z postępami globalizacji coraz więcej uwagi w teoriach wzrostu gospodarczego poświęca się związkom danej gospodarki z gospodarką światową oraz wpływom gospodarki światowej na wzrost i rozwój gospodarczy poszczególnych krajów. Jednym z elementów tego wpływu jest dopływ kapitału zagranicznego w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Wpływ BIZ na wzrost gospodarczy jest (...)


Andrzej K. Koźmiński (2014/2, Artykuły, s. 321)

Przedsiębiorcze państwo

Tematem artykułu jest rozwój zarządzania w krajach posocjalistycznej transformacji systemowej. Autor odwołuje się do wyników World Management Survey. Przedstawiona została sekwencja faz rozwoju zarządzania w gospodarkach przechodzących transformację. Szczególnej analizie poddane są zmiany kulturowe towarzyszące temu procesowi. Podstawowe znaczenie przypisywane jest przywództwu (...)


Jerzy Osiatyński (2014/2, Artykuły, s. 275)

Czy trwałe wypełnianie kryteriów konwergencji z Maastricht musi zapewniać korzyści gospodarce?

Do światowego kryzysu finansowego lat 2007-2008 zawarte w traktacie z Maastricht kryteria konwergencji były powszechnie uważane za bezdyskusyjnie korzystne dla krajów je przestrzegających, chociaż kryteriów tych, ani ich konkretnych wielkości nie da się wyprowadzić z teorii ekonomii. Także w Polsce większość ekonomistów, polityków gospodarczych i publicystów uważa, że możliwie najszybsze (...)


Eulalia Skawińska (2013/6, Recenzje i omówienia, s. 845)

Polski rynek usług transportowych. Funkcjonowanie - Przemiany - Rozwój, red. D. Rucińska


Magdalena Florek (2013/3, Miscellanea, s. 411)

Kapitał marki a rozwój jednostek terytorialnych


Anna Gardocka-Jałowiec (2012/1, Artykuły, s. 79)

Nakłady na działalność badawczo-rozwojową a innowacyjność polskiej gospodarki

Polska stanęła, wraz z przyjęciem postanowień Strategii Lizbońskiej z roku 2000, przed zadaniem pobudzenia działalności badawczo-rozwojowej, będącej niekwestionowanym źródłem innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Założenia Strategii Lizbońskiej, które to miały być zrealizowane do 2010 r., okazały się być zbyt ambitnymi, nie tylko dla Polski, ale i dla większości krajów UE. Polska (...)


Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2011/1, Artykuły, s. 9)

Wspólna polityka rolna UE po 2013 r. a interesy polskiego rolnictwa

Celem artykułu jest zaprezentowanie propozycji zmian wspólnej polityki rolnej w kontekście rozwoju polskiego rolnictwa. Ostateczne decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie mają zapaść w lipcu 2011r. i zbiec się z początkiem polskiej prezydencji w UE. Idzie o to, aby końcowe ustalenia w możliwie najszerszym stopniu sprzyjały interesom rolnictwa europejskiego, ale również sektora rolnego w (...)


Maciej Bałtowski (2010/4, Dyskusje i polemiki, s. 595)

O pewnych związkach między nauką ekonomii a realną gospodarką (na marginesie recenzji prof. Andrzeja Matysiaka mojej książki "Gospodarka socjalistyczna w Polsce. Geneza, rozwój, upadek")


Andrzej Matysiak (2010/4, Dyskusje i polemiki, s. 589)

O książce Macieja Bałtowskiego: "Gospodarka socjalistyczna w Polsce. Geneza, rozwój, upadek"


Bogusław Fiedor (2010/4, Artykuły, s. 453)

Kryzys gospodarczy a kryzys ekonomii jako nauki

Punktem wyjścia artykułu jest prezentacja argumentów, dlaczego nie jest uzasadnione utożsamianie zjawisk kryzysowych w gospodarce, zarówno w jej sferze realnej, jak i regulacyjnej, z kryzysem nauki ekonomicznej z punktu widzenia jej wartości poznawczej i siły predykcji. Zdaniem autora, odnosi to również do współczesnego kryzysu ekonomiczno-finansowego.
Druga część artykułu to próba (...)


Ewa Gałecka-Burdziak (2010/3, Miscellanea, s. 395)

Modele łączenia uczestników rynku pracy – aplikacja funkcji dopasowań do polskiego rynku pracy

Artykuł omawia doświadczenie gospodarcze Indii jako państwa powstałego w 1947 roku, które przyjęło początkowo model ustroju pośredniego pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem, czyli tzw. socjalizm indyjski, zawierający w sobie elementy wolnego rynku i centralnego planowania. Model ten nie przyniósł spodziewanych rezultatów, . gospodarka rozwijała się powoli, a udział Indii w gospodarce Azji (...)


Andrzej Czyżewski, Piotr Kułyk (2010/2, Artykuły, s. 189)

Relacje między otoczeniem makroekonomicznym a rolnictwem w krajach wysoko rozwiniętych i w Polsce w latach 1991–2008

W artykule przedstawiono rolę dominujących kierunków polityki gospodarczej a także czynników otoczenia makroekonomicznego w kształtowaniu sytuacji ekonomicznej rolnictwa. W pierwszej części omówiono założenia metodologiczne i sposoby pomiaru przemienności opcji gospodarczych. Wyniki empiryczne potwierdziły słuszność tezy, iż przekształcenia zachodzące w rolnictwie powinny być rozpatrywane (...)


Łukasz Hardt (2010/1, Artykuły, s. 9)

Rozwój ekonomii kosztów transakcyjnych a wzrost różnorodności współczesnej ekonomii

W artykule opisuje się proces wzrostu zróżnicowania współczesnej ekonomii oraz twierdzi się, iż jednym z istotnych czynników stymulujących jego przebieg jest rozwój ekonomii kosztów transakcyjnych, która umożliwiła wejście do głównego nurtu ekonomii pojęć, wcześniej obecnych wyłącznie w nurtach heterodoksyjnych. W pierwszej części artykułu wprowadza się definicję zróżnicowania teorii (...)


Urszula Płowiec (2008/6, Artykuły, s. 707)

Ocena innowacyjności gospodarki polskiej a strategia rozwoju kraju

Jeśli Polska chce sprostać wyzwaniom globalizacji powinna wyruszyć do budowy społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy.Miernik, który mierzy postępy w tej dziedzinie stanowiły przez indeks innowacyjności podsumowania. Polska jednak, wśród gospodarek UE zajmuje odległe miejsce 23. Strategia Rozwoju Polski i odnoszący się do niego Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 podkreślają (...)


Marian Gorynia, Tadeusz Kowalski (2008/1, Artykuły, s. 51)

Globalne i krajowe uwarunkowania funkcjonowania polskich przedsiębiorstw

Artykuł ma na celu określenie i ocenę kluczowych warunków zewnętrznych i wewnętrznych makr, które wpływają na rozwój polskiej gospodarki i firm, zarówno w chwili obecnej jak i w przyszłości. Pierwsza część poświęcona jest diagnozie obecnego globalnego otoczenia makroekonomicznego. Nacisk został położony na ogólnoustrojowe warunki globalizacji oraz wpływ globalizacji na stopy procentowe (...)


Joanna Siwińska (2007/5, Artykuły, s. 675)

Badanie roli edukacji w rozwoju gospodarczym

Chociaż modele teoretyczne jednoznacznie wykazują, że edukacja i kapitał ludzki może stymulować rozwój gospodarczy, dotychczasowe opublikowane wyniki badań empirycznych nie są równie jednoznaczne. Co najmniej część z tych wyników wskazuje, że nie występują takie zależności. Autor stara się po raz kolejny zweryfikować znaczenie edukacji i kapitału ludzkiego rozwoju za pomocą prostych metod (...)


Ewelina Zarzycka (2007/3, Miscellanea, s. 389)

Wpływ pozyskiwania kapitału na międzynarodowych rynkach finansowych na rozwój krajowego rynku kapitałowego




....